Još veće akcize na gorivo – cena benzina 62,47, a dizela 64,24 dinara

Bez autora
Sep 06 2023

Predlogom Zakona o izmeni Zakona o akcizama, koji je objavljen na sajtu parlamenta, akcize na motorna goriva bi trebalo da se povećaju za osam odsto od 1. oktobra 2023.

Ako se predlog zakona usvoji bez izmena u tom delu, akciza na benzin će biti povećana za 4,63 dinara za litar i iznosiće 62,47 dinara, na dizel bi trebalo da iznosi 4,76 dinara i biće 64,24 dinara, a na tečni naftni gas TNG bi trebalo da bude povećana za 3,61 dinar po kilogramu i da iznosi 48,78 dinara, kaže za „Politiku” Tomislav Mićović, generalni sekretar Udruženja naftnih kompanija Srbije UNKS.

Inače, akcize na benzin sada iznose 57,84 dinara, na dizel 59,48, a na TNG 45,16 po kilogramu.

– Međutim, promena ima više, a važne su dve koje će doprineti boljem funkcionisanju tržišta derivata u Srbiji. Akciza za transportere se uopšte neće povećati, jer će im se za isti iznos koliko je planirano povećanje akcize na dizel gorivo povećati iznos refakcije (povraćaja). Takođe, od 1. januara 2024. akciza na dizel gorivo koje se koristi u poljoprivredne svrhe biće kroz refakciju smanjena za 50 dinara po litru. Ministarstva poljoprivrede i finansija do tada će definisati uslove i proceduru za korišćenje ovog prava i koliko će u tom slučaju one učestvovati u ceni goriva, a koliko sada učestvuj – kaže Mićović.

Pored akciza u fiskalne prihode u prometu goriva se svrstavaju naknada za formiranje obaveznih rezervi 2,60 dinara za benzin i dizel i 1,44 za TNG, za unapređenje energetske efikasnosti 0,15 za benzin i dizel i 0,08 za tečni naftni gas i porez na dodatu vrednost PDV.

– Zbirno udeo ove četiri stavke u prosečnoj maloprodajnoj ceni benzina sada iznosi 48,7 odsto, a ukoliko se usvoji predlog zakona biće 51,2 procenata, u ceni dizela bi sa 47,5 odsto bio povećan na 49,8 procenata i TNG-a sa 44,9 na 47 odsto.

Upitan da li je ovo redovno usklađivanje akciza koje se menja svake godine, Mićović ističe da usklađivanje visine akciza sa indeksom maloprodajnih cena u prethodnoj godini nije realizovano ni 2022. ni 2023. godine. Današnji iznosi akciza su propisani 15. februara 2021. posle poslednje indeksacije.

Ukoliko i dalje bude na snazi uredba o ograničenju visine cena derivata nafte sve promene će biti u rukama vlade. A ukoliko tržište bude oslobođeno daljeg administriranja države, zavisiće šta će se dešavati uoči primene novih akciza sa nabavnom cenom goriva. Ako nabavne cene na otvorenom tržištu budu u padu, može se dogoditi, kao što se već i dešavalo prethodnih godina, da se povećanje akciza uopšte ne odrazi na maloprodajnu cenu, ali ako bude u porastu maloprodajna cena bi mogla kumulativno da poraste za veći iznos od povećanja akciza.

Na pitanje da li ćemo novim akcizama biti zemlja s najvišim nametom u ceni goriva, Mićović kaže da je politika akciznog oporezivanja energenata važna ekonomska politika svake države, čiji uticaj se snažno prostire i na realizaciju ostalih politika. Sektor energetike je tu, ne da je uređuje, već da je sprovodi. Međutim, odgovornost u snabdevanju derivatima nafte, energijom koja pokreće sve segmente privreda i društvo u celini, obavezuje nas da ukažemo nadležnima na potencijalne negativne efekte povećanja državnih dažbina, i to smo učinili.

Kako se navodi na sajtu Narodne skupštine, razlozi za donošenje ovog zakona sadržani su u potrebi da se, u domenu politike akciza, kada se radi o oporezivanju akcizom energenata, duvanskih proizvoda i alkoholnih pića postigne dalja harmonizacija akcizne politike sa standardima Evropske unije, kako u pogledu obuhvata predmeta oporezivanja akcizom, tako i u pogledu dostizanja minimalnog nivoa oporezivanja akcizom predviđenim propisima EU. Takođe, cilj donošenja ovog zakona je uvećanje budžetskih prihoda, uz istovremeno povećanje olakšica za one koji ostvaruju pravo na refakciju, povraćaj akcize i uvođenje refakcije u oblasti poljoprivredne proizvodnje. Kako je navedeno u obrazloženju razloga za donošenje ovog zakona, predloženim povećanjem akciza očekuje se povećanje prihoda, pre svega od derivata nafte i cigareta od oko četiri milijarde dinara do kraja 2023. godine.

Ovim zakonom se predlaže uvođenje akcize na prirodni gas za krajnju potrošnju koji se koristi kao gorivo za motorna vozila i za grejanje. S obzirom na to da se radi o novom akciznom proizvodu, predlaže se da početak primene oporezivanja akcizom prirodnog gasa bude od 1. januara 2025. godine.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik